Poštovana dr,
    Izvršila sam analizu hormona na nuklearnoj medicini i rezultati su mi bili sledeći: tsh- 3.7 tgat- 180 ft3-3.9 ft4-13.8 prolaktin-36.7ugr/ml rezultat mi je pokazao uvećanje prolaktina i tgat. Takođe sam uradila i ultra zvuk štitne žlezde, žlezda je uredne veličine i ehostukture. Duž krvih sudova vrata ima nekoliko pojedinačnih lgl pr. do 11.3mm levo. Da li biste mogli da mi kažete nešto više o tome, i koju terapiju mi preporučujete?
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 28. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Hormoni štitaste žlezde i ultrazvučni nalaz govore da je sa štitastom žlezdom sve u redu. Uvećanje prolaktina zahteva pregled endokrinologa i morfološko ispitivanje hipofize, najbolje nmr hipofize - magnetnu rezonancu. Navedene vrednosti prolaktina su u drugačijim jedinicama od onih koje se koriste u našoj ustanovi te nemam pravi uvid u stvarno povećanje prolaktina. Razlog za rast LTH može biti i upotreba nekih lekova, sedativi, klometol kao najčešći.
      ass. dr Milena Velojić Golubović