Poštovana,
    Mislim da sam na pravom mestu za dobijanje instrukcija i saveta. Naime, radi se o problemu koji me, manje - više, prati čitavog života. Imam 34 godine, ali sam celog života imao probleme sa viškom kilograma. U početku sam mislio da je to - eto tako, takav sam. Stalno sam držao dijete, skinuo kilograme, ali ih vrlo brzo povratio. Takođe, manje maljavosti po telu (na gornjem delu tela skoro potpuno bez maljavosti, kao i na glavi - veoma slaba brada, minimalna, donji deo tela sasvim normalan) u odnosu na vršnjake je takođe bilo karakteristično, kao i raspored masnih naslaga oko kukova, na butinama, zadnjici i na grudima i stomaku, što mi izgleda kao veoma karakteristično za žene. Mišićna masa je koncentrisanija, čini mi se u donjem delu tela, u gornjem delu tela mi je muskulatura neuporedivo slabija. Desni testis je puno manji od levog, možda duplo manji. U poslednje vreme sam počeo da razmišljam o manjku testosterona kao mogućem uzroku mojih problema. Probleme seksualne prirode nemam. Puno mi se spava, imam problema sa koncentracijom, i neprestano sam gladan. Sramežljiv sam, ne volim da pričam sa ljudima, nemam samopouzdanje. Mislim da je ipak glavni problem psihološke prirode, jer se, nekako, stidim svog tela. Šta da radim, koje analize da uradim, kom lekaru da se javim (radije bih u neku privatnu ordinaciju u okolini). Vidim da postoje terapije nadoknade testosterona i rado bih počeo sa teapijom, radije oralno nego injektivno. Inače, oženjen sam, otac dva anđelčića, diplomirani inženjer, imam predivnu suprugu, ali me ovaj problem neverovatno sputava. Hvala Vam unapred za pomoć. Rado ću Vam dostaviti dodatne informacije.
    Pozdrav!

    Odgovoreno: 27. 07. 2009.
    • Poštovani,
      Ukoliko postoji sumnja na endokrinološki razlog problema koje pominjete ispitivanje koje je potrebno uraditi zahteva najverovatnije hospitalizaciju i potpune funkcionalne i morfološke pretrage praktično svih endokrinih žlezdi. Mislim da bi ambulatno ispitivanje zahtevalo previše vremena i napora. U svakom slučaju na prvi pogled ne bi se reklo da postoji ozbiljniji endokrinološki problem i nikako ne započinjati terapiju bez detaljnog hormonskog ispitivanja.
      ass. dr Milena Velojić Golubović