Ponovo vam se javljam u vezi štitne žlezde. Uradila sam sintigrafiju i punkciju, nalaz punkcije će biti gotov tek za petnest dana, a nalaz sintigrafije je sledeci: opis: štitasta žlezda je lako uvećana, asimetrična zbog većih dimenzija desnog lobusa, suprasternalno položena. Distribucija tc-pertehnetata u parenhimu je homogena. Nodus u donjem delu desnog lobusa vezuje radionuklid -funkcionalan nodus. Zaključak: struma nodosa l. Dex; nodus functionalis. Šaljem vam i sliku sa nalaza, i molim za pojašnjenje ovog nalaza i vaše mišljenje, savet i prognoze.
    Hvala vam!

    Odgovoreno: 12. 07. 2009.
    • Poštovana,
      čvoroći štitaste žlezde su relativno česti kod žena i obično stvaraju probleme samo svojom veličinom, kada se operišu. Neophodan je ultrazvučni pregled i kontrola hormona ft4 i tsh. Nema medikamentozne terapije nodusa i ukoliko su vrednosti hormona normalne nadalje samo ultrazvučne kontrole 1-2 puta godišnje. Naveden scintigrafski nalaz je u suštini povoljan.
      ass. dr Milena Velojić Golubović