Poštovana,
    Želela bih da ostanem trudna. Imam 30. godina. U braku sam 3 godine, ali se ne pazimo od Avgusta 2008. godine, međutim, nikako da dođe do oplodnje. Usled toga, počela sam sa pretragama kod gionekologa i endokrinologa, i poslednji rezultati od 02.07.2009. godine su sledeći: t-3. 2,09 (ref. vred. 1, 3-3, 1), t-4. 93,1 (ref. vred. 58,0-161,0), tsh. 3,47 (ref. vred. 0,4000-4,000), estradiol 217, prolaktin 231, lh. 7,41. Atg (at). 457,6, a amc (tpo).  200,00. Pre mesec dana imala sam visok nivo prolaktina (1584 ml/l) zbog čega mi je prepisan bromokriptin, 3x1, a od pre nekoliko dana rečeno mi je da smanjim na 1 tabletu dnevno. Na ultrazvuku štitne žlezde dijagnoza mi je postavljena: hyperprolactinemija (funkcionalna?) od strane prof. Svetozara Damjanovića, dok mi je prof. Dodić dao dijagnozu thyreoditis hashimoto. Nije mi data nikakva druga terapija do sledeće kontrole u Novembru mesecu. Ima li nade da zatrudnim sa navedenim rezultatima? Imam menstruacije na 28-32 dana, traju 4-5 dana, uredan mi je ginekološki pregled. Kod supruga je sve OK.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 05. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Sa štitastom žlezdom je sve u redu i ona nije razlog Vaših problema. Povećanje prolaktina je najčešći razlog nemogućnosti začeća. Jedna od terapijskih mogućnosti je i terapija bromokriptinom. Obično vrlo brzo dođe do normalizacije prolaktina, kao i do smanjenja, pa i gubitka tumora hipofize koji ga sekretuje. Ipak se terapija sprovodi mesecima, pa i par godina sa najmanjom dozom leka koja održava postignuti efekat. Vrednosti hormona koje navodite omogućavaju da eventualno dođe do začeća.
      Ass. dr Milena Velojić Golubović. Pozdrav.