Poštovana dr,
    Sa pubertetom u 7 razredu mi je počela pojava malja po telu kao kod svake normalne devojčice. Sada imam 20 godina a negde oko 17 su mi počele rasti duže dlačice na podlakticama svetlo smeđe a nešto kraće i na nadlakticama plave boje (moja majka ih tu ima, ali na ostalim delovima tela joj je sve normalno). U ovoj regiji ih ponekad posvetljujem hidrogenom ali ne verujem da to utiče na njihov veći rast. Na butinama sa zadnje strane u unutrašnjem delu pojavile su mi se smeđe dlačice kao i napred na celoj natkolenici. Imam vidljive plave dlačice na bradi i iznad usana koje su malo veće nego drugde na licu. Sve to pojavilo mi se pre 2 ili 3 godine, do tada su mi sve te dlačice bile manje dužine. Inače imam svetlo smeđu kosu i svetliji ten. Zabrinjava me dužina dlačica na rukama koje su i po 1,5 cm kao i dlačice svuda po butinama (mada su ređe raspoređene i svetlo smeđe, malo više od pola cm. U porodici mi nisu izrazito maljavi. Moja starija sestra nema vidjive malje na butinama, prstima a i na podlakticama mnogo manje od mene. Pojavile su mi se dlačice i oko dojki, na palčevima nogu i plavije na prstima i dorzalnim stranama šaka. Čitala sam o herzutizmu ali nigde nije opisano detaljno kakva je to maljavost, ne znam da li je ovo kod mene normalno. Inače sportke sam konstitucije, bavim se rekreacionim trčanjem i drugim vidovima fiz. aktivnosti. Imam normalnu kilažu. Od lekova u skorije vreme koristila sam neke vaginalete, lekove protiv tempetrature, dermatitisa, alergije. Zanima me ako možete da mi kažete šta mislite s obzirom na to šta sam sve navela i da li je to normalno?
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 05. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Pojačana maljavost kod žena, hirzutizam, je prilično česta u našem okruženju, češće nego u severnim delovima evrope, mediteranski tip. Izuzetno reko se nalazi endokrinološki razlog, već se radi o konstitucionalnim razlozima. Obratite se Vašem endokrinologu koje će proceniti da li ima potrebe za nekim ispitivanjem.
      Ass. dr. Milena Velojić Golubović. Pozdrav