Poštovana dr,
    Sin mi boluje od dijabetes melitus tip 1 od Februara ove godine. Dijagnozu je dobio po analizi krvne slike iz doma zdravlja. Interesuje me koje anlize je potrebno uraditi da bi se dijagnostikovao dijabetes? Doktori su mi rekli da mu pankreas ne radi 80%. Kada sam ga svojevoljno odvela na ultra zvuk, rekli su mi da mu je pankreas bez oštećenja i u odličnom stanju.
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 05. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Dijagnoza šećerne bolesti se postavlja samo na osnovu vrednosti jutarnjih glikemije, potrebno je da su veće od 7mmol/l. Nisu potrebne druge analize. Ukoliko se radi o mladoj osobi i tipu 1 dijabeta, neophodna je terapija insulinom. Ne mogu se videti bilo kakve morfološke promene pankreasa i nema potrebe snimati pankreas.
      Ass. dr. Milena Velojić Golubović. Pozdrav