Poštovana,
    Molila bih Vas da mi odgovorite da li je, bez obzira na terapiju bromokriptinom u trajanju od 4 godine, i dalje moguća pojava beličastog iscedka iz dojke? Imam 38 godina, prolaktinom na hipofizi vel. 3,5mm, pcos i hipoplastičnu matericu, s tim da se u poslednjih 5 godina pojavila i gojaznost. U međuvremenu sam prošla kroz tri pokušaja vto-a, bez rezultata. Na stimulaciju u toku vantelesne reagujem loše, gojim se, mlečenje se ponovo javlja, a željena trudnoća izostaje. Pri vađenju krvi, pre i nakon stimulacija, svi hormoni su u granicama normale. Sada sam zaista zabrinuta, jer osećam nadutost, trbuh mi je tvrd na dodir, a bromokriptin sve teže podnosim. Obratila sam se endokrinologu u svom gradu, ali on misli da je jedini problem u mojoj gojaznosti (84kg, 175cm), što se zaista trudim da regulišem, ali nikako ne uspevam. Poslednji vto je bio u Decembru 2008. god. I od tada osećam tegobe (mlečenje i pulsirajući bol u dojkama, opstipacija, nadutost, bolovi u jajnicima, mučnina). Na ginekološkom uzv (jajnici, materica) se ne pokazuju nikakve promene osim pcos-a. Šta mi je činiti?
    Unapred se zahvaljujem.

    Odgovoreno: 05. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Nakon 4 godine terapije trebalo bi da su vrednosti prolaktina u granicama normale. Prekinite terapiju bromokriptinom i kontrolišite prolaktin. Postoje i druge terapijske mogućnosti u lečenju hiperprolaktinemije. Neke od Vaših tegoba se verovatno posledica priprema za vto ass. Dr milena velojić golubović.