Poštovana,
    Zbog znojenja, pospanosti, glavobolje doktor mi je predložio proveru štitne žlezde. Urađeni su hormoni koji su u normali, a na ultrazvuku su mi pronašli čvorić jasno ograničen, solidne strukture izoehogen u desnom lobusu veličine 15 mm na u. p. Štitna žlezda lako uvećana na račun desnog lobusa. Na vratu nema promena. Posle 3 meseca ponovljeni su hormoni, kalcilotin i tpo anti. I sve je u granicama normale, ultrazvuk je i tada pokazao isti nalaz bez bilo kakvih promena. Pre par dana na kontroli, znači 6 meseci kasnije hormoni su opet u redu, ultrazvuk je opet potpuno isti kao i predhodna dva, doktor koji ga je radio kaže da se čvorić ne menja. Međutim endokrinolog koji je prstima pregledao čvorić kaže da ima naznaka da je malo porastao i predložio sintigrafiju i fnp. Molim Vas za Vaš savet i mišljenje, kao i da mi kažete kako se radi sintigrafija i fnpi šta ona prestavlja. Moje opšte stanje je trenutno dobro, sva laboratorija mi je dobra osim što mi je gvožđe 6.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 29. 06. 2009.
    • Poštovana,
      Jedna od indikacija za scintigrafiju štitaste žlezde su nodusi veći od 10mm, tako da po protokolu možete uraditi ovu analizu. Punkcija nodusa je veoma dobra metoda za citološki pregled tkiva i ukoliko ima mogućnosti da se u vašem centru ona uradi uradite je. U principu nema potrebe za brigom, redovne ultrazvučne kontrole 1-2 puta godišnje, terapija nije potrebna.
      Ass. dr Milena Velojić Golubović. Pozdrav