Poštovana,
    Pošto sam dijabetičar na Insulinu već 19 godina, od porođaja do danas (4 godine) već imam jake hipoglikemije i to uglavnom noćne, lekar mi je preporučio prelazak na insulinske analoge. Interesuje me kako oni deluju, koliko puta dnevno se uzimaju, sve osnovno o tim lekovima, i koliko smanjuju pojavu jakih hipoglikemija a kako regulišu nivo šećera u krvi?
    Srdačan pozdrav, Kristina.

    Odgovoreno: 28. 06. 2009.
    • Poštovana,
      Insulinski analozi su insulini sa nešto drugačijim profilom dejstva u odnosu na himane. Postoje dve vrste brzi delujući i dugodelujući. Pretpostavljam da ste na intenziviranoj terapiji sa 4 doze insulina. Analozi bi trebalo da poprave glikoregulaciju u smislu smanjenja rizika od hipoglikemija kako nakon doze brzog insulina (deluju brže i kraće), tako i nakon noćne doze (deliju ravnomernije). Ukoliko ispunjavate uslove pravilnika fonda zdravstva za propisivanje analoga verovatno bi bilo dobro da se humani insulini zamene analozima insulina.
      Ass. dr Milena Velojić Golubović. Pozdrav.