Šta je glikozirani hemoglobin, njegove referente vrijedosti i čemu služi? Kako se određuje ovaj parametar i iz kojih razloga? I šta odražava u organizmu?
    Pozdrav

    Odgovoreno: 21. 06. 2009.
    • Poštovani,
      hba1c je veoma važan pokazatelj kvaliteta regulacije šećerne bolesti u periodu od 2-3 meseca, dok su vrednosti glikemije odraz trenutka kada je krv uzeta. Bitno je da vrednosti hba1c budu što bolje, jer svako smanjenje smanjuje i šanse da se vremenom jave hronične komplikacije šećerne bolesti. Vrednosti zavise od kretanja šećera u krvi u toku dana, tako da je obavezno vrednosti glikemije održavati u okviru ciljnih vrednosti. Kontrole hba1c se rade na oko 3 meseca.
      Ass. Dr Milena Velojić Golubović