Simptomi: masna koža i kosa, pojačana maljavost (lice, vrat, grudi, stomak, leđa), gojaznost u predelu stomaka. Ovi simptomi su me naveli da proverim nivo kortizola u krvi, a rezultat je sledeći: 753 nmol/l, referentne vrednosti 190-618 nmol/l. Koja terapija se primenjuje kod povišenog kortizola, i da li postoji neki vid oralne terapije?
    Unapred hvala!

    Odgovoreno: 21. 06. 2009.
    • Poštovani,
      za dijagnozu povećane funkcije nadbubrega bitan je dnevni profil kortizola, a ne samo jutarnja vrednosti, i rezultati određenih testova, uz odgovarajuću kliničku sliku. Kako su jutarnje vrednosti kortizola ipak povišene, bilo bi dobro da u bolničkim uslovima uradite kompletno funkcionalno i morfološko ispitivanje nadbubrežnih žlezdi.
      Ass. Dr Milena Velojić Golubović
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #31972

    • Kortizol u 8 je 339. 53ng/ml a u 18 je 30. 77ng/ml a u urinu je 456nmol/d da li ima razloga za paniku???