Poštovana,
    pre 6 meseci, detaljnim analizama i ogt testom, (ležala na kliničkom centru 2 nedelje), ustanovljena mi je dijagnoza hiperglikemia, a usmeno mi je rečeno da imam metabolički sindrom. Dobila sam terapiju: gluformin od 500 mg. Jednom dnevno. Pila sam nekoliko meseci redovno, vodila računa o ishrani i fizički sam donekle aktivna, međutim, naglo sam oslabila i pored redovnih obroka. Slatko uopšte ne jedem, već samo ponekad neki keks za dijabetičare, kafu i čaj pijem bez šećera, znači vodim računa. Zaboravila sam da napomenem da imam i povišen holesterol (pila zokor 12 meseci bez prekida, sada sam ga izbacija jer sam čula da je veoma štetan. Takodje, već nedelju dana, ne pijem ni gluformin zbog mršavljenja.) ovo je veoma važno: već 3 godine imam oscilirajući pritisak uz jako neprijatane osećaje: drhtanje, hladnoća, trnjenje usana, ruku, nervoza, pritisak mi odjednom skoči, noću, danju, na poslu, i to po nekoliko puta dnevno i bez obzira na terapiju. Pijem propranolol ujutro i uveče po pola, norvask od 5 mg. Samo ujutro, bromazepam po potrebi, fosavans zbog osteoporoze. Veoma sam vesele prirode, veoma društvena, ali već nekoliko godina ne idem na odmor, ne izlazim nigde, non-stop sam u Beogradu, plašim se da u ovakvom stanju i sa ovim problemima krenem negde, jer znam da će me to pratiti gde god krenula, ovako, najsigurnija sam u svojoj kući. Merač pritiska je stalno u tašni i od njega se ne razdvajam, evo, baš pre pola sata sam imala pritisak i jako sam nervozna zbog toga. Doktorka, molim vas, pomozite mi, vaše obrazloženje i saveti mnogo će mi pomoći. Šta dalje i koliko je sve ovo opasno.
    Veliki pozdrav!

    Odgovoreno: 24. 06. 2009.
    • Poštovani,
      dijagnoza šećerne bolesti se postavlja veoma lako određivanjem vrednosti šećera u krvi ujutru našte, pre obroka. Dve vrednosti preko 7mmol/l su dovoljne za dijagnozu. Ukoliko se na ovaj način ne postavi dijagnoza a i dalje postoji sumnja uradi se ogt test i na osnovu vrednosti glikemije u dugom satu se postavlja dijagnoza. Nema terapije šećerne bolesti bez dijagnoze, a uzimanje jedne tablete gluformina 5oomg i nije terapija. Hiperlipidemija se leči u skladu sa vrednostima lipida, ali i drugima faktorima rizika, starost, gojaznost, pušenje, hipertenzija. Lekovi se uzimaju godinama i zahtevaju redovne kontrole. Hipertenzija se leči onim lekovima i u dozi koja postiže efekat. Možda je potrebno isključiti endokrine uzroke hipertenzije. Upotreba sedativa je poželjna. Ipak na osnovu svega mislim da nemate razloga za toliku zabrinutost i apsolutno možete živeti normalan život.
      Ass. Dr Milena Velojić Golubović