Poštovanje,
    imam pitanje za vas 01.06.2009. sam radila operaciju hipofize i dobila sam nalaz patološki i ako biste mogli da mi kažete nešto više nalaz glasi ovako makroskopski nalaz primjena su 4 sitna nepravilna isječka sivkasto-bjeličastog srednje čvrstog tkiva uzme se u cijelosti u 1 kalup a.o. Mikroskopski opis nekoliko sitnih isječaka od kojih najmanji morfološki odgovara tkivu neurohipofize a dva su izgleda epitelom obloženih prostora koji sadrže eozinofilin kloid što odgovara pars intermedija hipofize preostali isječci izgleda su tkiva adenomahipofize čije ćelije pokazuju uobičajne varijacije veličine i oblika i u karakteristikama histohemijskog he bojenja (acidofili bazofili hromofobi) ćelije su angažirane u gnijezda trabekule i okrugle do ovalne acinuse čije se potka prikazuje retikulinskim bojenjem kao i anastomozirajuća kapilarna mreža koja je mjestimice dilatirana. Retikulnskim bojenjem se ne uočavaju područja ekspanzilnog rasta kao ni značajna disolucija retikulinske mreže koja prati pojavu tumora. Imunohistohemijskim bojenjem (prolaktin gh acth lh fsh tsh) acinusi sadrže mješavinu različitih tipova sekretornih ćelija i ne uočavaju se monotipski noduli. U ukupnoj populaciji ćelija broj prolaktin secernirajućih ćelija je tek blago povišen u odnosu na 15-20% uobičajnih prisutnih nalaz je potrebno kolerirati s kliničkom slikom laboratorijskim nalazom i nalazima imaging procedura radila sma nalaz cortizola 02.06.2009 i on iznosi 3838 i nalaz human growth hormone (hgh) i on iznosi 1.74 kojeg sam takođe radila istog dana bila bih vam jako zahvalna  kada biste mi malo objasnili ovaj nalaz i kad biste mi mogli reći šta da radim i koje nalaze trebam još da izvadim javljam se vama jer moj je doktor koji me je operirao na godišnjem odmoru a ja imam toliko pitanja pa bih bila zahvalna kada biste mi malo objasnili
    Hvala

    Odgovoreno: 21. 06. 2009.
    • Poštovani,
      u navedenom nalazu nema elemenata koji bi ukazivali da postoji sumnja na bilo kakav malignitet i nema razloga za zabrinutost. U svakom slučaju je neophodno nakon operacije uraditi kompletno funkcionalno ispitivanje hipofize, nadbubrega, štitne žlezde i gonada. Bitno je i kakva je bila veličina tumora pre operacije i kakva je bila funkcija navedenih žlezdi.
      Ass. Dr Milena Velojić Golubović