Dobar dan dr. Imam 2 pitanja za vas kao 1-vo idem na dijalizu 3god. Prije 2 god, su mi počeli problemi sa parateroidnim žljezdama, išao sam na pretrage i punktirali su mi žljezde da vide da li su tu sve 4 žljezde i utvrđeno je da su tu, međutim kada mi je urađen zahvat i kada sam otvoren; na njihovo iznenađenje ne pronalaze 4, već 1 žljezdu koju su mi odstranili. Pitanje glasi: da li možete molim vas da me posvjetujete šta mi je dalje da cčnim ili sam osuđen nažalost na smrt!
    Unaprijed vam hvala na odgovoru!

    Odgovoreno: 15. 06. 2009.
    • Poštovani,
      u toku dijalize dolazi do sekundarnog hiperparatireoidizma sa veoma visokim vrednostima parathormona, više stotina pa i preko 1000 i velikim gubicima kalcijuma zbog loše funkcije bubrega. Neophodna je nadoknada kalcijuma. Što se hirurške intervencije tiče moguće je da je postojao adenom jedne paratireoidne žlezde i da je zato samo jedna uklonjena.
      Ass. Dr Milena Velojić Golubović