Poslednji put kad sam proverio nivo šećera (pre mesec dana) bio je 7.7 a pre 3 meseca prosek mi je bio 5.3 a u momentu 8.6 i lekari kažu da sam na granici dijabetesa i jedan mi je preporučio glukofaze 850 a drugi samo dijetu. Moje pitanje: da li je ova situacija opasna i šta da radim, šta da pijem šta da jedem?
    Hvala

    Odgovoreno: 15. 06. 2009.
    • Poštovani,
      ukoliko pre bilo kakve terapije postoje dve jutarnje vrednosti preko 7mmol/l može se postaviti dijagnoza šećerne bolesti koja se mora lečiti. Obavezna je odgovarajuća dijeta, koju možete dobiti u dispanzeru za dijabetes i uključuju se preparati metformina (glucophage, siofor i dr.) u dozi od 1500 do 2550mg dnevno. Veoma je važno na vreme započeti lečenje šećerne bolesti i postići dobru glikoregulaciju jer se kod nekih osoba veoma brzo javljaju hronične komlikacije. Što češće kontrole šećera u krvi i kontrole hba1c na 2-3 meseca.
      Ass. Dr Milena Velojić Golubović