Poštovana dr.
    Pre dva meseca sam uradila analizu reproduktivnih hormona i hormona štitaste žlezde. Imam policističan levi jajnik, pila sam kao terapiju diane 35, 10 meseci, pa je lekar nakon tog perioda tražio da uradim nove rezultate. Dok sam pila diane, često sam osećala natečene noge, i znojenje celim telom nezavisno od aktivnosti i vremenskih uslova. Rezultati štitne žlezde su bili sledeći: htsh-3.847 uiu/ml, total t4 179.76 nmol/l, tt3 2.43nmol/l. Ultrazvuzčni pregled je bio korektan, bez bilo kakvih negativnih nalaza. Doktor je preporučio da ponovim rezultate, ali to ću tek uraditi ovih dana, tada je rekao da su rezultati koje sam vam napisala, slučaj: jedan u milion! a šta to znači nije mi objasnio, niti je hteo! Molim vas da mi obrazložite ukoliko ste u mogućnosti. Dodaću da rezultati reproduktivnih hormona izgledaju ovako: (rađeni 3. dana ciklusa) estradiol 141; progesteron 2,08; fsh 9,89; lh 22,13; prolaktin 386,23; testosteron 1,44. Ostala biohemija je bila sva u regularnim vrednostima, izuzev holesterola koji je bio dosta uvećan, dr, mi je objasnio da je to zbog kontacept. pilula. Jer prethodni rezultati su kod mene uvek pokazivali idealan holesterol
    Unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 15. 06. 2009.
    • Poštovani,
      ne mogu vam reći što je lekar hteo da kaže sa takvim tumačenjem rezultata (jedan u milion) . Kada budete kontrolisali hormone uradite slobodne frakcije hormona ft3, ft4 i tsh. Navedene vrednosti hormonskih analiza su praktično u granicama normalnih vrednosti. Holesterol može biti malo izmenjen zbog kontraceptiva, ali obratite pažnju na ishranu i prekontrolišite vrednosti.
      Ass. Dr Milena Velojić Golubović