Poštovani,
    molila bih vas za savet. U martu ove godine mi je ustanovljen hashimoto, na sve simptome koje sam imala - premor, nesanicu, depresija, bezvoljnost i gubitak pamćenja. Prepisan mi je letrox, 25 mkg uz kontrole na mesec dana, pošto pokušavam da zatrudnim. U aprilu mi je na prvoj kontroli terapija povećana na 50mkg, a u maju kombinacija - 3 dana u nedelji 75 a 4 dana 50 mkg. Upravo sam saznala da je poslednji nalaz koji sam juče dala na analizu gotov i da je tsh 4.65 a ft4 16. Ne sećam se tačno koliko je u martu bio ft4, ali je tsh bio 9. Doktorka mi je prepisala 4 dana u nedelji 75 mkg a 3 dana u nedelji 50 mkg, jer strahuje od veće doze. Ultrazvuk je pokazao nekoliko cisti - oko 5-6, radila sam i antitela i nalaz je pozitivan. Moje pitanje je da li je ovo mala doza i da li pored letrox-a mogu da koristim i neke (i koje) sedative, jer mi je posao svakodnevno veoma stresan i prosto je nemoguće pobeći od uobičajenih dnevnih situacija za koje mislim da utiču na brzinu normalizovanja rada žlezde? Takođe, napomenuću da poslednjih nekoliko dana pijem demetrin od 5mg svako jutro, pre odlaska na posao, pa ne znam koliko je to u redu, a pritom se nisam posavetovala sa svojom doktorkom o tome.
    Unapred hvala i veliki pozdrav!

    Odgovoreno: 13. 06. 2009.
    • Poštovani,
      hašimoto tireoiditis ne daje bilo kakvu simptomatologije i nema potrebe za terapijom. Terapije se uključuje kada se postavi dijagnoza hiporiteoze, odnosno smanjene funkcije štitaste žlezde. Terapija se sprovodi preparatima l-tiroksina u dozi koja je individualna i određuje se na osnovu kontrole tsh i ft4. Ne postoji velika doza, već ona koja je potrebna, tako da strah od povećanja doze nema osnovu. Prema nalazima hormona slobodno povećajte dozu i uzimajte 100 mikgr svakog jutra. Ukoliko ima potrebe doza se može uvek smanjiti. Kontrole hormona na 2-3 meseca.
      ass. dr Milena Velojić Golubović