Poštovani,
    imam 21. god. u 19-oj godini dobila sam dijabet, međutim, tokom hospitalizacije otkrili su mi i uvećanje štitne žlezde. Zanima me da li je moguće da se u istom vremenu oboli i od hipotireoze i dijabeta? Koristim insulin 4 puta dnevno i letrox od 75. Imam velikih problema, teško mi je održati tu neku ravnotežu, stalno neki problemi sa zdravljem, česte glavobolje i vrtoglavice, često sam malaksala, noge me stalno bole, šećer je nekad dobar, nekad ne, ali svaka hipoglikemija kao i hiperglikemija baš utiče na psihu, a meni baš ume da varira tokom dana iako vodim računa o ishrani i aktivnosti, veoma sam disciplinovana što se tiče toga, ali i tu imam problem, nikako da se popravim, stalno mršavim indeks mi je 18. Zanima me takođe, zašto mi na urađenim analizama hba1c bude ok ali tsh bude povišen, na sledećem vršenju analiza bude obrnuto i tako u krug, da li je to normalno ili je potrebno nešto tu da se menja npr. terapija?
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 06. 06. 2009.
    • Poštovani,
      i jedna i druga bolest imaju veze sa izmenjenim imunim odgovorom tako da je njihova udruženost relativno česta. U vašim godinama glikoregulacija se često teško održava stabilnom i zahteva redovne samokontrole pre svakog obroka i korekciju doze insulina prema vrednostima gliklemije. Terapija hipotireoze se ne mora često menjati ali je potrebno odrediti adekvatnu dozu na osnovu vrednosti ft4 i tsh. Velike oscilacije u vrednostima tsh i hba1c za kratko vreme su verovatno posledica nepreciznosti laboratorijskih analiza kojima se određuju.
      Ass. Dr Milena Velojić Golubović