Poštovani,
    imam 23. god, uzimam concor od 5mg, 2*1/2 unazad 8mes. Nakon preporuke interniste sam odradila hor. štitne žlezde tsh-10, ft4-5. 8, ft3-3. 6. Radila sam ultra zvuk tada kad i hormone i na ul. zv, je sve bilo ok. Dobila sam da pijem eutirox od 25ng. I ferum 2*2, gvožđe je bilo 4. Juče sam uradila ponovo ultra zvuk da bi se na njemu videle promene u smislu hipervaskularizacije. I doktor postavio dg. Tireoditis-haschimoto. Zanima me da li su se ove promene mogle pojaviti za 3 mes. Ili tada nisu viđene i koliko je to opasno, da li se bolest razvija i vremenom postaje teža, da li bi mogla imati problema sa trudnoćom s obzirom da do sada nisam rađala?
    Mnogo vam hvala unapred.

    Odgovoreno: 04. 06. 2009.
    • Poštovani,
      na osnovu navedenih rezultata može se reći da postoji smanjeno lučenje hormona štitaste žlezde, hipotireoza, koja se leči nadoknadom istih upotrebom preparat koji i vi koristite. Dijagnoza hašimoto tireoiditisa ne znači ništa, to je stanje koje je najverovatnije dovelo do hipotireoze i koje se ne može lečiti. Ultrazvučni nalaz takođe u slučaju hipotoreoze nije od interesa jer se štitasta žlezda ne menja značajno, eventualno vremenom dolazi do njenog smanjivanja. Potrebno je jedino odrediti pravu dozu leka, koja je individualna i određuje se kroz kontrole ft4 i tsh. Mislim da je doza od 25mikgr previše mala i da je treba povećati. Ass. Dr Milena Velojić Golubović