Poštovana,
    možete li mi nešto reći o sledećoj dijagnozi status post thyroidectomiam totalis pp adenoma collodes, struma colloide cystca et micro ma papillare 1sin 8mm (fokalno razvijen u koloidnom adenomu).
    Zahvalna!

    Odgovoreno: 30. 05. 2009.
    • Poštovana,
      radi se o totalnom uklanjanju štitaste žlezde nakon dijagnoze papilarnog karcinoma štitaste žlezde. U najvećem broju se postiže potpuno izlečenje jer ovi karcinomi sporo napreduju, retko daju metastaze. Nakon operacije je neophodna nadoknada hormona preparatima l-tiroksina, ali u nešto većoj dozi nego kada postoji samo hipotireoza. Potrebno je postići kompletnu supresiju tsh, a da pacijent nema izražene simptome predoziranosti.
      Ass. Dr Milena Velojić Golubović