Poštovani,
    majka mi je pre 29. godina bolovala od raka štitne žlezde. Odstranili su joj samo deo. Nisu joj dali više od 6 meseci života ali ostala je u drugom stanju i na taj način prebrodila krizu. Kažu da joj je trudnoća spasila zivot. Nakon 29 godina rezultati kalcijuma bili su suviše visoki kako bi joj sada odstranili celu štitnu i paraštitnu žlezdu. Dva dana nakon operacije rezultati su došli u normalu (operisana je 28. aprila 2009.) da bi sada nakon dve nedelje rezultati opet bili loši. Kalcijum se opet povećava. Pije letrox, za koji kaže da joj ne prija. Lekari kažu da će možda opet na operaciju jer citiram: "možda vam se "zavukla" neka paraštitna pa ćemo morati opet da vas sečemo" molim vas odgovorite mi, operisana je već 11 puta od raznih obilka tumora, nema više snage.
    Hvala vam puno

    Odgovoreno: 30. 05. 2009.
    • Poštovana,
      ukoliko je odstranjena cela štitasta žlezda neophodna je nadoknada njenih hormona nekim od preparata l-toroksina, a kako se radi i o karcinomu štitaste žlezde potrebna je potpuna supresija tsh. Ukoliko su uklonjene i sve 4 paratireoidne žlezde vrednosti kalcijuma bi trebalo da budu niske zbog nedostatka parathormona koji ga reguliše. Ukoliko su vrednosti kalcijuma visoke moguće je da postoji paratireoidna žlezda koja nije na svom mesto i koja može biti u grudima, pa čak i u trbuhu, što otežava dijagnostiku i lečenje. Neophodno je uraditi vrednosti pth, ali i tragati za drugim uzrocima hiperkalcemije. U svakom slučaju npotrebno je detaljno, najbolje bolničko ispitivanje pre bilo kakve odluke o nekoj hirurškoj intervenciji.