Poštovani,
    poslala sam vam već 2 pitanja koja se odnose na hašimoto tiroiditis koji je kod mene dijagnostikovan. Molim vas da mi kažete nešto o nastanku same bolesti i uzročnicima. Meni je rečeno da se javlja kao posledica oštecenja imunološkog sistema. Kad me je doktorka pitala da li sam se porađala, budući da se kod nekih žena ova bolest tad javlja, zainteresovala sam se za taj podatak. Da li to znači da na rast žlezde utiče naprezanje prilikom porođaja, ili je, ipak, u pi tanju nagla promena hormona? Ovo me zanima posebno zato što ja osećam nelagodnost priliko naprezanja, nošenja teškog. Da li su fizički napori mogli dovesti do rasta žlezde ili je nešto drugo? Unapred hvala na odgovoru.
    Pozdrav

    Odgovoreno: 30. 05. 2009.
    • Poštovana,
      apsolutno nema potrebe da razmišljate preterano o hašhimoto tireoiditisu. Ovo stanje nastaje kao posledica hroničnog imunog odgovora koji može vremenom dovesti do smanjenja rada štitaste žlezde. Obično postoji i uvećanje samo žlezde, difuzna struma. Objašnjenja koja navodite kako je došlo do pojave hašimota nemaju smisla. Hašimoto se ne leči, ne daje bilo kakve tegobe i prati se kontrolom hormona štitaste žlezde 1-2 puta godišnje. Da li će i kada doći do smanjenja funkcije nismo u stanju da odgovorimo. Nema nikakvih ograničenja u svakondevnom životu za vas.