Poštovani,
    imam 46 godina, nisam rađala, tri godine unazad pijem eutiroks, sada od 125 mikrona, jer se lečim pod dijagnozom hasimoto tiroiditisa. Napominjem da su hormoni uvek bili u granicama normale, a lek mi je dat kada je tsh bio 7,25 žlezda uvećana i antitela visoka. Zanima me da li mi je potrebna hirurška intervencija budući da u poslednje vreme osećam velike smetnje na grlu zbog veličine same žlezde. Doktorka koja ju je gledala na ultra-zvuku prokomentarisala je da je veoma "ružna", da je sva "crna, tamna, mračna " žlezda je bila uvećana na ultrazvučnom pregledu još pre 16 godina, mada od tada nisam pila nikakve lekove do pre 3 godine. S obzirom da se ja osećam relativno dobro, najviše mi smeta veličina same žlezde i pritisak koji pravi, recite mi, molim vas, da li bi operacija bila preporučljiva ili ne. Kakve su prognoze, ako se operiše, da li se odstranjuje cela ili samo deo? Mene tretiraju kao da imam hipofunkciju. Pričali su mi kako se u Americi, u sličnim slučajevima, pije radioaktivni jod kako bi se iščistila žlezda, uništila valjda, a posle se prelazi na tablete. Šta vi mislite o tome? Da li bi kod mene trebalo operisati žledu ili još može da čeka? Mnogo vam hvala. Pozdrav.

    Odgovoreno: 25. 05. 2009.
    • Poštovana,
      preparati l-tiroksina se koriste samo za terapiju hipotireoze, a ne za smanjenje antitela i hašimoto tireoiditisa. Kako je obično u hašimotu žlezda uvećana postavlja se i pitanje operacije koja se ne preporučuje u početku ali ako su kompresivne tegobe izražene može se izvesti. Terapija radioaktivnim jodom se ne preporučuje.
      Ass. Dr Milena Velojić Golubović