Poštovana,
    imam autoimuni hipoparatireoidizam vrednosti jonizovanog kalcijuma su oko 1,oo do 1,1 bez terapije. Fosfor je u granici normale, kao i 24 časovna kalciurija i fosfaturija. Dobila sam kao terapiju od jednog lekara ideos 2 puta po jednu i ca sandoz pp, od drugog alfa d3 i ca sandoz dva puta po 500 mg. Osećam stalni umor, malaksalost, parestezije u nogama i teškoće pri gutanju. Šta mi je činiti? Koga poslušati?
    Hvala

    Odgovoreno: 30. 05. 2009.
    • Poštovana,
      vrednosti kalcijuma i fosfora u krvi i urinu su normalne bez terapije, tako da se tegobe koje opisujete mažda ne mogu objasniti samo postojanjem hipoparatireoidizma. Ne navodite vrednosti parathormona. Što se terapije tiče, preparati koje pominjete su odlični tako da i nije bitno koji od njih koristite. I da nema izraženog hipoparatireoidizma dopuna kalcijuma i vit d ne može biti štetna u tim dozama.
      Ass. Dr Milena Velojić Golubović