Dobar dan,
    ja se zovem Monika i sam iz Makedonija, pišem vam po treći put. Postavila sam pitanje ali mi nije odgovoreno još i ne znamo šta da radimo zato što nema veliki profesionalni doktora u našem malom gradu kao što ste vi is stetoskop. Molim vas odgovorite mi ako može brže. Radi se o mojoj mami ona ima 63 godina. Pre više od 6 godina iznenada i bez zamora a ponekad kad se zamori oseća gušenje u grudima, astma nije u pitanje. Ispod kože na glavi javljaju i se neki hematomi koji na pritisak bole je. Ti hematomi ostaju i po 15 tak dana. Može li se reći da je u pitanju štitna žlezda? Na vašu stranu vaši doktori su joj rekli da obavi analize krvi i da ispita hormone t3, t4 i tsh. Isto tako ona se lako zamara mnogo je mršava i otkrili su da ima holesterol pa sada je na dijetu i bojim se da ne smrša još toliko zato što sad ima oko 43 kg. Ona ima glaukom na oči slabo vidi i uzema kapi za oci-azopt i pilokarpin (da ni je od nih ovaj problem). Na vašu stranu su nam preporučili da uradi analiza na krvi i hormone t3, t4 i tsh. Ona je to uradila i ja ću sada da vam napišem sve rezultate pa ako vam nije teško da nam kažete šta oni značu. Ovako analizu krvi: wbc-6,1 rbd-5,55 hgb-149 hct-438 plt-268 pct-172 mcv-79 mch-26,9 mchc-341 rdw-13,8 mpv-6,4 pdw-15,4% lym-24% mon-8,4% gra-67,6 #lym-1,4 #mon-0,5 #gra-4,2. Drugo ima referentne vrednoste kažu ovako: hts-1,68 i free t4-0,87. Hematološki status-ser 18/32 gluciden status-glikoza 4,1 degradacioni produkti-urea 4,8 kreatini 82,4 urinalen status-sediment (eritrociti) 5-6 lipoproteinski status vkupno lipidi-9,9 trigliceridi-2,32 slobodni masni kiselini-2,21 holesterol vkupen-5,17 hdl holesterol-1,02 i ldl holesterol-3,10. Eto to su svi rezultati koja je dobila i ona pije omega 3, prepisali suj joj i torvex 80mg 2x1/2 i skopril 20mg 2x1/2. Recite nam molm vas šta nije u redu i koje lekove da uzima. Unapred hvala i čekam vaš odgovor što brže.
    Veliki pozdrav iz Makedonija.

    Odgovoreno: 25. 05. 2009.
    • Poštovana,
      sve vrednosti ispitivanih laboratorijskih analiza su u granicama normale i na osnovu njih se ne može naslutiti razlog bolesti vaše majke. Ono što je skoro sigurno je da štitasta žlezda nije razlog njenih problema. Možda bi bilo dobro sprovesti malo opsežnije ispitivanje u bolničkim uslovima.
      Ass. Dr Milena Velojić Golubović