Poštovani,
    moja dijagnoza je struma non toxica endemica et status alii E.01 ( hipothireosis subclinika status latens propter deficientiam iodi E.02. (nodus 8.8 t3 1.1 tsh 4.2). Ne pijem ništa od terapije za lečenje štitaste žlezde. Na Zlatiboru sam radila analize i ustanovljen je hašimoto oboljenje. Pošto imam povišen holesterol, pritisak i aritmiju (koja nije posledica štitaste žlezde), kardiolog mi je prepisao sledeću terapiju: pravacor, dilcoran, propafen, tritace. Neurolog mi je prepisao cavinton. Moj lekar endokrinolog smatra da pravacor zbog statina ne bi trbalo da pijem. Možete li vi dati svoje objašnjenje i mišljenje.
    Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 25. 05. 2009.
    • Poštovana,
      navedene vrednosti hormona za sada ne zahtevaju terapiju, a terapija lekovima nodusa štitaste žlezde nije moguća. Kontrole 1-2 puta godišnje. Oko kombinacije lekova obratite se vašem kardiologu, ali u principu ako je holesterol zanačajnije povećan od triglicerida statini su dovoljni za terapiju hiperlipidemije.
      Ass. Dr Milena Velojić Golubović