Poštovana,
    radi se o mojoj majci koja ima 58 godina. Zakazana joj je operacija štitne žlezde sa sledećom dijagnozom: kontrola i zaključak posle svih pribavljenih nalaza koji su u prilogu, između ostalih i: ponovljena scintiigrafija štitnjače sa vma-bgd (scintiografski se prikazuje nešto niže položena štitasta žlezda uvećana na račun desnog režnja. Vezivanje radiofarmaka je oslabljeno u lateralnom delu desnog režnja dok levi režanj relativno homogeno vezuje radiofarmak), tt3: 1,3 tt4: 121 tsh: 1,4 tg: 48 tg-ab: 23 kalcitonin: 0, 25 anti-tpo: 7,6 lab analize, uz štitnjače dg: s truma diffusa et polynodusa, pp. Lobi dex, gk. Thyreoideae-d1-d2. Euthyreosis th: operativna, predlaže se posle preoperativne pripreme (lugolizacija u trajanju od 10-14 dana, pre operacije: totalna obostrana tirieoidectomija sa ph-nalazom. Operacija joj je zakazana za 01.06.2009. Interesuje me da li je nešto ozbiljno, kakav je oporavak posle operacije i naravno prognoze za dalje.
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 25. 05. 2009.
    • Poštovani,
      terapija lekovima uvećane štitaste žlezde i nodusa nije moguća i hirurška intervencija je jedino definitivno rešenje. Ukoliko se ukloni cela žlezda neophodna je dođivotna nadokada hormona i uz takvu terapiju operisane osobe se mogu smatrati zdravim i živeti život bez ikakvih ograničenja.
      Ass. Dr Milena Velojić Golubović