Poštovani,
    sada imam 21 godinu, od 16. godine imam problem sa svrabom tela bez ikakve promene, oko 2/3 tela me srvbi. Koliko dugo imam taj problem toliko dugo otpilike na svakih 5 dana mažem sinoderm, jer mi ništa drugo ne pomaže. Pre oko 8 meseci sam primio injekciju diprophos, a posle mesec dana, znači pre oko 7 sam primio još jednu i prestao. Pre oko mesec dana sam proveravao hormone i ispalo da je kortizol uvećan i acth, zanima me da li može da budu uvećani ti rezultati zbog sinoderma, zbog diprohosa ili oba? I da li može da koža svrbi zbog uvećanog koritizola i atch, ili tražeći rešenje za jednim problemom sam naišao na drugi. Unapred zahvalan

    Odgovoreno: 24. 05. 2009.
    • Poštovani,
      kortikosteroidni preparati za spoljnu upotrebu ne bi trebalo da budu razlog za uvećanje kortizola, pogotovu ne za uvećanje acth. Ako su oba hormona uvećana potrebno je ispitivanje funkcije i morfologije nadbubrežne žlezde i hipofize, najbolje u bolničkim uslovima.
      Ass. Dr Milena Velojić Golubović