Poštovana,
    uvećan mi je parat hormon par godina (85.6 serum), eho štitne pokazuje uredan položaj i veličinu, bez promena. Paraštitna u fiziološkim granicama. Zanima me šta je uzrok povećanom paratu i koju pretragu bi trebalo još da obavim.
    Hvala

    Odgovoreno: 24. 05. 2009.
    • Poštovana,
      vrednosti pth koje navodite su povećane dovoljno da bi trebalo detaljnije ispitati funkciju i morfologiju paratireoidnih žlezdi. Neophodno je uraditi vrednosti ca i p u krvi i urinu, ultrazvučni pregled bubrega, kostnu denzitometriju, eventualno ct i scintigrafiju paratireoidnih žlezdi, najbolje i bolničkim uslovima.
      Ass. Dr Milena Velojić Golubović