Poštovana doktorko,
    moja majka ima 48 godina. Imala je upalu srčanog mišića-miorkaditis i probleme sa zalicima zbog čega je na terapiji propranolol, monizol. Propafen i kardiopirin već duže vreme a sve je počelo pre 20 godina. Zatim, dva puta je operisala diskus herniju, kičmu, ima osteoporozu. U mladosti je imala amebe, tuberkulozu kože sa ponavljanjem. Takođe, imala je čireve na želudcu i 12 palačnom crevu, polipe na debelom crevu koji su skinuti. Ovo zvuči neverovatno. Pre mesec dana je otkriven povišen holesterol i na moje insistiranje prekontrolisali smo štitnu žlezdu. Tsh-100 (0,35-4,94)  ft4-5,1 (9,1-19,1) ft3-2,0 (2,6-5,7) Pored rezultata -suva i gruba koža, nadutost, demencija, depresija, pul 40-50 (a godinama ranije je imala ventrikularne tahikardije), promuklost, preznojavanje, poremećaj sna, zatvor. Inače protekle godine je imala problema i sa klimaksom-odlivi-anemija-lečenje-ginekolog-odlivi-anemija. I menstruacije su prestale. Sad je pitanje da li su prestale zbog klimaksa ili zbog hipotireoze. Još nije uradila uz. Doktorko, da li propranolol, monizol, propafen, karediopirin smeju da se piju sa tivoralom (svako juto 25mg početna doza)? I da li sme da pije bromazepam (2,5mg)? Molim vas, veoma mi je važna ova informacija jer ne znam kome više da se obratim, kardiolog upućuje na endokrinologa i obrnuto.
    Hvala unapred

    Odgovoreno: 23. 05. 2009.
    • Poštovani,
      može se reći da vaša majka boluje od smanjene funkcije štitaste žlezde, hipotireoze. Sve tegobe i znaci koje opisujete uklapaju se u ovo oboljenje. Terapija je nadoknada hormona i ona je dobro započeta ali je sigurno da će biti potrebna veća doza. Povećavajte dozu leka za 25mikgr svake nedelje do doze od 75-100mikgr. Zatim za dva meseca uradite kontrolu tsh i ft4 i prema ovim nalazima će se doza dalje korigovati ako ima potrebe. Tegobe bi trebalo da brzo nestanu. Nastavite sa propisanom kardiološkom terapijom.
      Ass. Dr Milena Velojić Golubović