Poštovana,
    imam 26 god i pre nekoliko dana otkriven mi je mikroadenom hipofize promera 3mm. Vrednost prolaktina je 3380. Prošle godine koristila sam tbl. Yasmin (pre uzimanja tbl. sam imala relativno uredne cikluse) i nakon prestanka dobila 2 puta u roku od 6 meseci. Sada imam menstruaciju 14 dana. Hormone sam radila prvog dana ciklusa i svi su bili uredni osim prolaktina. Konsultovala sam endokrinologa i ginekologa i oni imaju razlicito mišljenje oko toga da li treba da uzimam neku terapiju i kako da zaustavim krvarenje. Potpuno sam zbunjena celokupnom situacijom. Molim vas da mi odgovorite da li moje stanje zahteva terapiju i koji endokrinolog se bavi ovim problemom u Nišu ili Beogradu.
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 24. 05. 2009.
    • Poštovana,
      na osnovu navedenog može se reći da kod vas postoji mikroadenom prolaktinom koji luči povećane količine prolatina. Prolaktin je obično razlog za poremećaje menstrualnog ciklusa, sekreciju mleka iz dojki i nemogućnost koncepcije i predstavlja najčešći razlog ženskog steriliteta. Moje je mišljenje da je lečenje apsolutno potrebno i u najvećem broju slučajeva je veoma uspešne, ne samo po pitanju smanjenja vrednosti prolaktina, već i po pitanju smanjenja, pa čak i nestanka tumora. Možete mi se javiti svake srede u specijalističkoj ambulanti klinike za endokrinologiju kc Niš.
      Ass. Dr Milena Velojić Golubović