Poštovani doktore,
    imam 22 godine, pre mesec dana primetila sam uvećanje štitne žlezde, na ultrazvuku mi je pronađena cista i dijagnoza glasi: levi lobus zahvaćen velikom cistom promere 20,9x17, 5x22,8 mm sa više t kivnih izdanaka u lumenu, doktor mi je rekao da je to cistična dobroćudna promena i zakazao kontrolu za tri meseca, nemam nikakvih smetnji i ostali rezultati krvi i hormona su mi u redu, jako sam uplašena da li ta cista može biti opasna molim vaše mišljenje,
    Hvala.

    Odgovoreno: 10. 05. 2009.
    • Poštovana,
      u najvećem broju sličajeva ciste su benigne promene. Ne dovode do izmene funkcije štitaste žlezde i ne zahtevaju bilo kakvu terapiju. Ukoliko svojom veličinom stvaraju probleme ili se sumnja na neke promene u samoj cisti jedino definitivno rešenje je hirurška intervencije i odstranjenje ciste. Potrebno je uraditi punkciju ciste i citološki pregled punktata.
      Ass. Dr Milena Velojić Golubović