Poštovana,
    Imam 29 godina i uvijek niske leukocite, visok parat hormon, malo povišen kalcijum i blago nizak fosfor. Ostali nalazi su u redu a ja od simptoma imam već dugo godina jako i ubrzano lupanje srca, takođe se zamaram i nekad bolove u mišićima. Na snimku scintigrafije vrata otkrivena je hiperplazija donje lijeve paratireoidne žlijezde. Molim vas da mi odgovorite da li je u pitanju paratireoidna žlijezda samo ili postoji još nešto, i koliko je sve to opasno.
    Unaprijed zahvaljujem

    Odgovoreno: 05. 05. 2009.
    • Poštovana,
      na osnovu nalaza hormona i scintigrafije paratireoidnih žlezdi može se zaključiti da se radi o primarnom hiperparatireoidizmu. Koko se prikazuje samo jedna paratireoidna žlezda, verovatno je reč o adenomu a ne o hiperplaziji. Terapija je isključivo hirurška, uklanjanjem adenoma. U suprotnom vremenom se razvija osteoporoza sa definitivnim promenama na kostima, a usled hiperkalcemije i na drugim organima. Javite se vašem endokrinologu i konsultujte hirurga radi što ranijeg lečenja.
      Ass. Dr Milena Velojić Golubović