Poštovani doktore,
    godinama se lečim od poremećaja rada štitaste žlede tačnije od 20 god od svoje prve trudnoće koje se završila uginućem ploda i tako je nastao poremećaj štitaste žlezde hipoterioza. Naravno, kao i većina mladih ja na to i nisam obraćala pažnju a i nisam nikakvih tegoba imala jedino višak kilograma i neredovne menstruacije a sve je to i bilo nasledno kod mene. Ozbiljnije sam se pozabavila ovim problemom nastankom drugog problema u svom životu, odnosno imala sam probleme sa suprugom i njegovim neverstvima ali to sada i nije bitno mi smo i dalje zajedno i imamo već odraslu decu 25 i 26 god. U braku sam 29 godina a od lečim se od svoje 36-te godine. Od tada imam i redovne menstruacije a kilogrami su i dalje isti što znači uvek sam i bila punačka 155 i 61 kg trenutno. Nista preterano ipak ja ima skoro 48 godina. Kod mene je bilo i promena čas hiper čas hipoterioza. Trenutno pijem letrox 1 tabletu dnevno ali imam dosta čvorova već par godina. Najveći je 12mm mereno prošle godine u avgustu. Sada me moj doktor šalje na scintigrafiju štitaste žlezde na institu za radiologiju i to je ustvari razlog mog javljanja. Želela sam znati kakav je to pregled, šta se otkriva time, da li je bolan. Tsh i pored tableta je skoro 8 a ostali hormoni su u redu.
    Srdačan pozdrav Ruža Pančevo

    Odgovoreno: 10. 05. 2009.
    • Poštovana,
      terapija hipotireoze je doživotna i efikasna ako se sprovodi redovno i u odgovarajućoj dozi. Doza se određuje na osnovu kontrola tsh i ft4. Na osnovu nalaza vašeg tsh dozu leka bi trebalo povećati. Obično u hipotireozi nema promena na štitastoj žlezdi u vidu ćvorova. Scintigrafija se radi ako se pri ultrazvučnom pregledu vide solidni nodusi veći od 10mm. Potpuno je bezbolna i bezopasna i nema razloga da se ne uradi. Pitanje je šta će se u hipotireozi prikazati na snimku, jer nalaz zavisi od funkcije štitaste žlezde.
      Ass. Dr Milena Velojić Golubović