Poštovani,
    moje pitanje je sledeće. Imam problema s pojačanom maljavošću po telu, a čitala sam da to može da bude usled poremećaja rada nadbubrežne žlezde, pa me zanima da li je to tačno i koji još simtomi prate taj poremećaj? Ginekološke pretrage sam radila pre izvesnog vremena i bili su uredu. Tako da sam to isključila.  Postoje li lekovi koji mogu pomoći kod problema s maljavošču i možete li mi preporučiti neke?
    Unapred hvala!

    Odgovoreno: 05. 05. 2009.
    • Poštovana,
      u našem podneblju je relativno česta pojačana maljavost kod žena, hirzutizam, i javlja se bez nekog posebnog endokrinološkog razloga, odnosno najčešće se radi o pojačanoj osetljivosti folikula dlake na normalne vrednosti testosterona. U svakom slučaju a posebno ako je veoma izražena i naglo nastala treba uraditi hormonsko ispitivanje i odrediti funkciju hipofize, kore nadbubrežnih žlezdi i jajnika. Postoje lekovi koji bi trebalo da dovedu do smanjenja, pa i do povlačenja pojačane maljavosti. Obratite se vašem ginekologu i endokrinologu.
      Ass. Dr Milena Velojić Golubović