Poštovani,
    Moja dijagnoza je - hyperparathyreoidismus primarius persistens- status post parathyreoidectomiam dex. Inf. Pp. Hyperplasiam gl. Parathyreoideae osteopenia vrednosti pth od 27.04.2009. - 131,9 kalcijum serum - 2,67 neorganski fosfat - 1,04 moje pitanje je - šta od namirnica smem da jedem a šta ne smem zbog hiperkalcemije i na šta trebam u ishrani da obratim pažnju?
    Hvala unapred! S poštovanjem!

    Odgovoreno: 02. 05. 2009.
    • Poštovana,
      Kako je razlog za hiperkalcemiju pojačano lučenje pth nema posebnih preporuka za dijetu. Shvatila sam da je operisana samo desna donja paratireoidna žlezda i da je patohistološki nađena hiperplazija, a ne adenom žlezde. Znači da se promene nalaze i u ostale tri paratireoidne žlezde, te odatle i dalje visoke vrednosti hormona i povećane vrednosti kalcijuma. Neophodno je dalje lečenje osnovne bolesti, primarnog hiperparatireoidizma.
      Ass. Dr Milena Velojić Golubović