Poštovana,
    Kako poremećaji štitne žlezde mogu uticati na trudnoću i plod?
    Hvala

    Odgovoreno: 29. 04. 2009.
    • Poštovana,
      ukoliko postoji poremećaj funkcije štitaste žlezde obično ima problema sa menstrualnim ciklusom i mogućnošću da uopšte dođe do trudnoće. Ako se radi o hipertireozi, povećana funkcija, ne savetuje se trudnoća do završetka terapije. Kod hipotireoze, smanjena funkcija, trudnoća je moguća uz adekvatnu terapiju, tj. nadoknadu hormona štitaste žlezde. Ukoliko se bolest javi u trudnoći mora se lečiti uz redovne kontrole ginekologa i endokrinologa. Ukoliko se ne leče obe bolesti mogu izazvati oštećenje ploda i prekid trudnoće.
      Srdačno
      Ass. Dr Milena Velojić Golubović