Poštovani doktore
    Moje pitanje je vezano za veštačku oplodnju ja sam ušla u program za ivf o trošku države ali još nisam počela sa terapijom zato što mi je povišen hormon na štitnu žlezdu to sam otkrila pre dva meseca prilikom rutinskog pregleda hormona tsh je bio 25.45 t3 1.56 t4.60 pila sam euthyrox od 25 mcg 1x1 mesec dana i ponovo proveravala hormone i tada je rezultat bio ovakav tsh 12.385 ft4 8.97 t3 1.24 poxitivna at. Dg. Hashimoto thyreoiditis hypothyreosis i pijem i dalje euthyrox od 50 mcg posle tri nedelje od tada opet sam kontrolisala hormone i oni su ovakvi tsh 2g 8.762 ostali su ok. Zanima me da li ja sa tom dijagnozom mogu da počnem sa procesom za IVF pošto me u narodnom frontu pokušavaju na sve načine da privremeno skinu sa liste to jest do septembra dok se štitna žlezda ne dovede u granicu normale interesuje me da li je to toliko strašno i da li je bolje da ostavim za jesen oni mi kažu da rizikujem da ne uspe van tel. i da mogu da rodim dete mentalno zaostalo ili retardirano.
    Unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 25. 04. 2009.
    • Poštovana,
      Sigurno je da bolujete od hipotireoze, koja sama po sebi može biti razlog steriliteta. Terapija je veoma jednostavna, doživotna i samo je pitanje doze P Reparata l-tiroksina. Doze koje pominjete su minimalne i obično je kod odraslih da doza od 100mikgr postogne dobru nadoknadu hormona, tako da ste gubili vreme sa malim dozama leka. U trudnoći potreba za hormonima štitaste žlezde raste pa je potrebna i korekcija terapije.
      Ass. Dr Milena Velojić Golubović