Poštovani
    Pre oko mesec dana ispratila sam pitanje na koje nisam dobila povratan odgovor, zato ponovo Vam se obraćam. Moj muž ima 30 godina, uradio je analize krvi i ustanovilo se da ima povišen nivo šećera (tro mesečni profil mu je 9.9). Želim da Vas pitam da li pokačeno nivo šećera utiče na sterilitet i da li se prenosi genetički? Iskreno se nadam da ce te mi ovaj put odgovoriti!
    Hvala. Biljana.

    Odgovoreno: 20. 04. 2009.
    • Poštovana,
      Neophodno je kod Vašeg supruga pre svega postaviti dijagnozu šećerne bolesti i započeti sa lečenjem. Šećerna bolest ne bi trebalo da bude problem u vezi sa fertilnošću vašeg suproga. Što se tiče nasleđivanja bolesti, može se jedino reći da postoji veći rizik za oboljevanje kada u porodici postoje osobe sa šećernom bolešću. Ali tu su i drugi faktori rizika na koje se može uticati, kao što su pravilna ishrana, odgovarajuća telesna težina, fizička aktivnost i druge navike.
      Ass. Dr Milena Velojić Golubović