Poštovani,
    Moj problem je bila štitna zlezda. Naime, lečila sam hipertireozu lekovima, da bih na kraju primila terapiju radioaktivnim jodom, što je bilo u oktobru 2008. god. Od pre 7 nedelja sam na terapiji “letrox”-om, zato što sam upala u hipotireozu. Moja doktorica mi kaže da ću do kraja života biti na toj terapiji, a doza je, za sada, 100 mikrogr. Na dan. Sada su mi nalazi u redu (ft3- 5.81, tsh- 2.7) i kaže da mogu da pokušam da zatrudnim, i ako do toga dođe da ću samo trebati da češce radim kontrolu hormona. Pošto mi je jako velika želja da postanem majka, zanima me šta bi bilo poželjno da počnem da uzimam (folnu kiselinu, neke vitamine, možda?) zato što planiramo da počnemo da radimo na bebici? I ako možete da mi kažete koliko dugo smem da ih uzimam, ako slučajno ne dođe do trudnoće u narednih 6 mes.
    Puno Vam hvala.

    Odgovoreno: 20. 04. 2009.
    • Poštovana,
      Adekvatno lečena hipotireoza ne bi trebalo da bude problem u trudnoći. Potrebne su češće kontrole, i obično nešto veća doza l-tiroksina, pošto u trudnoći rastu potrebe za hormonom štitaste žlezde. Što se tiče nadoknade vitamina i gvožđa nema razlike u odnosu na bilo koju trudnoću.
      Ass. Dr milena velojić goubović