Poštovana doktorko,
    Interesuje me šta znače ovi nalazi. Štitasta žlezda umereno uvećana, desni režanj 23x17x43 mm, levi režanj 19x14x42mm, istmus do 5mm. Lbuliranih kontura, izrazito grubog, heteroehogenog u osnovi hipoehogenog izgleda, pojačanog CD signala i pseudonodusno izmenjenog parenhima, ali bez jasnog izdvajanja nodusa. U desnom režnju napred i kranijalno hipoehogeni pseudonodus prečnika 5mm. U mekotkivnim strukturama vrata nema uvećanih lgl pljuvačne žlezde norm. vel. i eho str. nalaz na štitastoj žlezdi ukazuje na hronično izmenjenu žlezdu susp izmenjenu po tipu tireoiditisa (autoimunog).  Uradila sam tsh: <0.05 ref. Vrednosti 0.25 - 5.00, ft4 (slobodni tiroksin) 28. 25 ref. Vrednosti 9.0-20.0, tg-antitela 68. 86 ref. Vrednosti <4. 11. Molim Vas da mi napišete o kakvoj vrsti bolesti štitne žlezde se radi i koliko je moje stanje ozbijlno. Inače imam 26 godina, jedno dete od 2 god. A javila sam se lekaru zbog umora i opadanja kose.
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 20. 04. 2009.
    • Poštovana,
      Na osnovu vrednosti urađenih hormonskih analiza, može se reći da postoji povećana funkcija štitaste žlezde, mhipertireoza, koja se mora lečiti. I ultrazvučni nalaz se uklapa u ovu dijagnozu. Obavezno se što pre javite vašem endokrinologu radi postavljanja definitivne dijagnoze i propisivanja odgovarajuće terapije.
      Ass. Dr milena velojić golubović

Komentari na pitanje: #26713

    • Postovana doktorka molim vas da mi razjasnite sta znaci nalaz sa mog ultrazvuka? Oba reznja stitaste zlezde prisutna, nehomogena, grube eho strukture. Vaskularizacija uredna. Desni rezanj stitaste zlezde velicine oko 22, 4x23. 8x40mm, istmus, nehomogen, debljine 4mm. Levi rezanj stitaste zlezde velicine 17x16x30mm. Ljiljana