Poštovani,
    Dobar dan, dragi doktore. Imam 23. god. Unazad 2 god. sam primetila da imam povišen pritisak i tahikardiju. Već 4 mes. uzimam concor 5mg. 2*1/2. Nedavno sam vadila krv i ustanovilo se da imam anemiju, gvožđe je bilo 4.0. Ranije nisam imala problema sa krvlju, čak sam redovni davalac krvi. A pre neki dan sam uradila hormone štitne zlezde, t3, t4, ft4 su normalni a tsh je bio 10.0. Od simptoma imam malaksalost, pospanost. Zanima me da li je to nešto opasno i da li posle zbog uzimanja lekova za žlezdu mogu imati problema sa začećem?
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 19. 04. 2009.
    • Poštovana,
      Ukoliko bi gledali samo vrednosti tsh moglo bi se reći da postoji izvesno smanjenje funkcije štitaste žlezde. Obzirom na tegobe koje pominjete i normalne vrednosti tiroidnih hormona, možda se radi samo o laboratorijskom odstupanju za nalaz tsh. Bilo bi najbolje da ponovite rezultate. Ukoliko lečenje i bude potrebno, terapija hipotireoze sigurno nije prepreka za trudnoću, naprotiv, bez adekvatnog lečenja obično ima problema sa začećem.
      Pozdrav, Ass. Dr Milena Velojić Golubović