Već pet godina godina pijem tivoral (1/2) zbog smanjene funkcije štitne žlezde. Redovno kontrolišem hormone i oni su uvek u redu. Jednom godišnje odem na uz, pošto su mi otkrivene ciste, prvo na desnom režnju a potom i na levom. Moja lekarka kaže da one nemaju nekog značaja, ali da treba ipak da kontrolišem s obzirom da imam i jedan solitarni limfonodus (12mm). Međutim mene brine nešto drugo. Od kako pijem tivoral primetila sam simptome karakteristične za hipoglikemiju (ruke počinju da mi se znoje, osećam slabost i neverovatnu glad ili žeđ) što se pre neki dan i potvrdilo. Naime, u toku jedne takve epizode, a nalazili smo se u tržnom centru gde postoji i apoteka, farmaceut je odmah reagovao i za kratko vreme izmerili su mi koncentraciju glukoze, a rezultat je bio 3.9. Napominjem da je to bilo u prepodnevnim satima, recimo 3 sata od doručka. To se dešava vrlo često, više puta u toku nedelje. Ja sam i ranije govorila doktorki o tome, međutim ona kaže da nije ništa ozbiljno. Nešto baš nisam sigurna u to. Možda i nije ozbiljno, ali nešto svakako jeste, jer moja svakodnevnost je sendvič, kockica čokolade i flaša vode u torbi. Napominjem da u porodici niko nije imao dijabetes (to me svi pitaju). Ako bih mogla da dobijem savet šta dalje da radim, bila bih Vam jako zahvalna.
    Veliki pozdrav

    Odgovoreno: 12. 04. 2009.
    • Poštovana,
      Verovatno da Vaša hipotireoza i njena terapija nemaju veze sa vrednostima šećera u krvi. Potrebno je uraditi produženi OGTT sa insulinom i C peptidom. Terapija i preventiva hipoglikemijskih epizoda je jedino dijeta sa češćim i manjim obrocima, redovnost obroka. Izbegavanje obilnih obroka i obroka sa dosta prostih ugljenih hidrata, slatkiši. Kako se radi o funkcionalnom poremećaju rada endokrinog dela pankreasa ipak postoji veći rizik i za nastanak šećerne bolesti.
      ass.dr Milena Velojić Golubović