Poštovani,
    Prije godinu dana TSH mi je bio 6.9; nakon 4 mjeseca 6.5 (ostali OK) i preporučena terapija Letrox 25mg. Kako sam radila po 12 sati i bila pod velikim stresom, a vrijednosti TSH su znale biti i veće pa je doktorica izbjegavala terapiju jer 'ne prelazi 10 a nemam ostalih smetnji' - sama sam odlučila da si dam još 3-4 mjeseca bez terapije te da vidim kako ću biti. Sada je TSH 4.9 (?) a čak mi se i nodus koji imam na desnom režnju samnjio sa 21x11 na 16x8 (?!?). Ovakve situacije, koliko moje skromno znanje dopire, se obično dešavaju samo kada se počne sa terapijom ili sl. Da se nodus smanji i da TSH padne samo od sebe za 4 mjeseca? Sada sam pogotovu u nedoumici da li početi terapiju? Inače nemam nikakvih subjektivnih simptoma, ali imam užasno obilne menstruacije, te mi je čak i ginekologinja zadnji puta na pregledu rekla da mi možda obilno krvarenje nastaje radi nenormalno nabujale sluznice (i do 20mm) koja bude takva jer štitnjača ne radi kako treba! Krvarenja su obilna i sa ugrušcima te me u potpunosti izbace iz kolosjeka 3-4 dana - nisam čak sposobna ni otići na posao ili sl. Ginekolozi me šalju endokrinolozima, a endokrinolozi ginekolozima. U međuvremenu se vrše i eksperimenti tipa Dabrosten, Primolut-Nor i slično bez rezultata. Da li štitnjača može biti uzrok, i da li pokušati sa terapijom za štitnjacu koja bi svakako bila manje zlo od uzimanja svih ostalih hormona?
    Unaprijed hvala,
    Maja

    Odgovoreno: 12. 04. 2009.
    • Poštovana,
      Značajno smanjenje veličine nodusa i promene hormona za tako kratko vreme bez terapije su verovatno subjektivne prirode, laboratorija i različito merenje nodusa prilikom dva pregleda. Mislim da za sada nemate potrebu za redovnom terapijom. Kod hipotireoze su mogući svi poremećaji menstrualnog ciklusa, ali mislim da kod Vas to nije slučaj. Što se tiče započinjanja terapije, doza od 25 pa i 50mikgr ne može biti štetna i da štitasta žlezda radi normalno. Možete probati i pratiti da li će biti nekog poboljšanja. Ponavlja da ne verujem da su ovakve vrednosti hormona razlog za takve tegobe.
      ass.dr Milena Velojić Golubović