Poštovani,
    Danas sam bila na ultrazvuku štitne žlezde, jer sam unazad par meseci osetila blago gušenje u predelu vrata, i slabost, zamaram se jako brzo, često sam umorna. Već tri godine sam na terapiji sa Diane 35 zbog sindroma PCOS, mada su sad jajnici u redu pa ću videti sa doktorom da pređem na Yasmine ili neke pilule sa nižom dozom hormona. Takođe mi je tad ustanovljen i hirusmitis. Hormoni T3 i T4 su mi u redu ali TSH je blago povišen 3.311, pa mi je doktor rekao da uradim i antitela, što ću uraditi u ponedeljak. Na nalazu ultrazvuka video je da je štitnjača malo tamnija, i da u jugularnom slivu štitne LGL promera 3.5mm, rekao je da to može ukazivati na dalje povećanje vrednosti TSH, pa da zato uradim antitela. I u dijagnozi je napisao euthyreosis. Takođe su mi malo povišene vrednosti holesterola i triglicerida iako se zdravo hranim. Ja se nadam da je ovo samo prolazno i da neće trebati dodatna terapija. Možete li mi reći, koliko ovakvo stanje može uticati na sterilitet. Da napomenem da imam 25 godina i nisam rađala.

    Odgovoreno: 12. 04. 2009.
    • Poštovana,
      Sve navedene vrednosti hormona su u granicama normale i ne mogu biti razlog bilo kakvih tegoba. Vrednosti antitela mogu biti i povišene, ali to je bez značaja za Vaše stanje i eventualnu terapiju. Opisane linfne žlezde ne mogu imati veze sa štitastom žlezdom u Vašem slučaju.
      ass.dr Milena Velojić Golubović