Poštovani,
    imam policističnu štitnu žlezdu sa oba lobusa na gornjoj granici veličine (desni više). Na desnoj strani se izdvajaju tri ciste, od 22,15 i 13mm i puno sitnih, na levom lobusu puno sitnih, najveća 7mm. Punkciju nisam radila jer doktorka kaže da je eho nalaz u redu. Povremeno upadam u hipertireozu (uvek povišen samo T3, poslednji rezultat 2.74, ostalo sve u granicama normale). Od lekova pijem isključivo beta-blokator i xanax kao anksiolitik. Molim Vas da me pobliže informišete šta je uzrok nastanka i uvećanja cisti (otkriveno pre 10-tak godina) i kako mogu da sprečim njihov dalji rast? Nodusa nemam.

    Odgovoreno: 12. 04. 2009.
    • Poštovana,
      Razloge za nastanak nodusa i štitaste žlezde neznamo sa sigurnošću. Ono što je sigurno je da ciste ne dovode do poremećaja funkcije i da nema medikamentozne terapije koja bi ih smanjila ili uklonila. Jedino definitivno rešenje je hirurška intervencija ukoliko svojom veličinom prave probleme ili se pri histološkom pregledu punktata cisti dobije sumnjiv nalaz.
      ass.dr Milena Velojić Golubović