Šta će se desiti čoveku, odraslom, koji ima dijagnozu hipopitutarizam, a ne uzima Norditropin. Jedan Endokrinolog mi je rekao da ću voditi znatno ne kvalitetan život, a da je mortalitert takođe povećan! Srčani i moždani udari, šlog. Da li je to istina?

    Odgovoreno: 12. 04. 2009.
    • Poštovani,
      Sve zavisi od perioda kada se hipopituitarizam javi. Ako se javi pre puberteta potrebna je i nadoknada hormona rasta. Ukoliko se javi kod odrasle osobe, u zavisnosti od funkcionalnog stanja drugih endokrinih sistema, štitne žlezde, nadbubrega i polnih žlezdi, sprovodi se terapija hormonima ovih žlezdi. Hormon rasta u ovom periodu nije obavezan, mada ima nekih mišljenja da njegova nadoknada može uticati povoljno na ove osobe. Zbog nesigurnih podataka i visoke cene preparata niko za sada ne preporučuje redovnu upotrebu preparata hormona rasta kod odraslih.
      ass.dr Milena Velojić Golubović