Poštovana doktorka,
    Pre godinu dana smo Vam se javili u vezi sa našim sinom koji ima problem sa proređenom kosom. U skladu sa Vašim savetom, posetili smo dečijeg endokrinologa čiji nalaz smo Vam ranije slali: Dete 15 god 10/12 meseci upućen zbog proređivanja kose TSH 1.527, FT4 12.38, TV 184 cm/P97, TM 81 kg, ITM 24.5 kg/m2 /P 85. Analize krvi su u redu. Doktorka je smatrala da je prema pregledu najverovatniji uzrok proređivanja kose testosteron i da se ne može ništa učiniti. Sada, godinu dana kasnije, uradili smo analize testosterona i S dihydrotestosterona: testosteron 16.7 nmol/L ref.vrednosti za M: 9.08-55.2 i S dihydrotestosteron 2327.0 pg/mL ref.vrednosti za M:250-990. Laboratorija nema ref.vrednosti za decu, samo za muškarce i žene. S obzirom da se radi o detetu od 16.5 godina, a vrednosti dihydrotestosterona su znatno uvećane, molim Vaše mišljenje o ovom rezultatu i mogućnostima daljeg lečenja.
    S poštovanjem,
    zabrinuta mama

    Odgovoreno: 05. 04. 2009.
    • Poštovana,
      Kako se radi o muškom detetu u pubertetu normalno je da aktivna forma muškog polnog hormona bude viša nego kod odraslih muškaraca. Kako testosteron jeste jedan od razloga za gubljenje kose kod muškaraca, verovatno se radi i o konstitucionalnoj preosetljivosti folikula dlake na više nivoe testosterona. Ne verujem da postoji neki ozbiljan organski razlog za povećane vrednosti testosterona i gubitak kose, jer je sve ostalo u redu.
      ass.dr Milena Velojić Golubović