Poštovani!
    Moje ime je Jelena Đerđ, 41 godina, i javljam Vam se iz Jagodine. Imam problem sa štitnom žlezdom, koju sam mojom krivicom zanemarila, a sada sam preplašena, jer sam na internetu došla do raznih informacija koje nisu ni malo prijatne. Naime imam uvećanu štitnu žlezdu sa hladnim nodusom koji nema nikakvu funkciju i koji je pravilnog oblika kako su mi lekari u Ćupriji pre otprilike dve godine rekli, tada su mi hormoni bili u redu. Nalazi se na levoj strani vrata. Jedino šta osećam to je da sam jako nervozna. Međutim pre par meseci sam primetila malo dalje od nodusa na vratu dve žljezdice, koje su na dodir mekane i kao da se pomeraju, pomalo me neki put peckaju. Jako sam se zabrinula, a i uplašila jer sam odmah pomislila da nije karcinom štitnjače. Inače malo imam problem i sa sekretom iz nosa koji mi se stalno sliva i ide u grlo pa mi smeta, pa me interesuje da li to može biti povezano sa žljezdicama. Molim Vas uputite me šta bi trebala da uradim, u vezi štitnjače? Da li je ovo sve opasno i da li je izlečivo?
    Unapred Vam se zahvaljujem!

    Odgovoreno: 01. 04. 2009.
    • Poštovana,
      Potrebno je da ponovite ultrazvučni pregled štitaste žlezde i hormone, FT3, FT4, TSH, kalcitonin. Ukoliko su vrednosti hormona u redu jedina terapija nodusa je hirurška intervencija. Odluka o operaciji se donosi pre svega na osnovu njegove veličine. Potrebno je razjasniti da li se radi o uvećanim linfnim žlezdama. Konsultujte Vašeg endokrinologa i hematologa. Moguća je i punkcija nodusa i citološki pregled.
      ass.dr Milena Velojić Golubović