Poštovanje!
    Testom opterećenja utvrđen mi je povišen nivo šećera, nakon 1-og sata 7,8 a nakon 2 sata 11,3. Dijabetes u porodici imali su moja tetka i deda sa iste strane. Rođen sam 1952. godine, nemam hroničnih oboljenja, nisam gojazan (173 cm.- 66kg.) ne pušim, ne pijem, aktivan rekreativno (3x sedmično 30-60'-aerobno i anaerobno). U poslednje vreme uznemirim se i dosta nervozno reagujem na negativnosti iz svog okruženja i pored toga što znam da nepotrebno škodim sebi.
    Uputite me molim Vas, kakvu prevenciju da primenim, gde da se obratim? :)
    Zahvaljujem.

    Odgovoreno: 24. 03. 2009.
    • Poštovani,
      Na osnovu vrednosti glikemije u toku OGT testa (drugi sat 11,3) može se postaviti dijagnoza šećerne bolesti tip 2. Od terapije je obavezna dijeta koju će odrediti Vaš endokrinolog i koja je najvažnije deo lečenja. Stav je da se odmah nakon postavljanja dijagnoze DM tip 2 krene i sa terapijom nekim od preparata metformina,  tbl. Glucophage u doze od 1500 mg dnevno, ili 500 mg uz svaki obrok.
      Redovne kontrole šećera i konsultacije endokrinologa.
      ass.dr Milena Velojić Golubović